SOLINSKI PRILOG 16. NOĆI MUZEJA – Virtualnost i prolaznost
SOLINSKA KRONIKA 318, 15 veljačE 2021.
U sklopu virtualnoga programa koji se odvijao na Facebook stranici JUK »Zvonimir« prikazana je video-izložba »Antički portreti iz zbirke Salona Divina« iz stalnoga postava Galerije »Zvonimir« te video-izložba »U svijetu likovnih umjetnika« koju su priredili učenici Osnovne škole don Lovre Katića Solin
Zadnji petak u mjesecu siječnju tradicionalno je bio rezerviran za Noć muzeja, manifestaciju koja je tijekom proteklih petnaest godina zabilježila gotovo tri ipo milijuna posjetitelja, a koja se ove godine zbog pandemije uglavnom odvijala »online«.
Prigodna tema »Zadaće muzeja u uvjetima krize« okupila je preko 170 sudionika, muzejskih, baštinskih i obrazovnih institucija, a brojni ljubitelji kulture i umjetnosti najvećim su dijelom virtualnim putem razgledali željenu lokaciju. U manifestaciju su se i ove godine uključili Javna ustanova u kulturi »Zvonimir« Solin te Arheološki muzej Split koji skrbi o arheološkom lokalitetu Salone.
Javna ustanova u kulturi »Zvonimir« Solin
S obzirom na već spomenute specifične uvjete u kojima se odvijala 16. po redu Noć muzeja Javna ustanova u kulturi »Zvonimir« Solin svoj je program priredila u dva dijela.
– U želji da zadržimo kontinuitet programa Noći muzeja ove smo se godine prilagodili uvjetima koje nalaže pandemija korona virusa tako da smo program organizirali na virtualnim platformama putem dviju video izložbi te jednom izložbom na otvorenom, »Zvonimirovom, kroz sjećanja…«, na kojoj su prikazane arhivske fotografije glavne solinske ulice. U svakom slučaju, držim kako smo usprkos svim poteškoćama uspješno realizirali planirani program – rekao je Tonći Ćićerić, ravnatelj JUK »Zvonimir« Solin dodajući kako je poseban interes solinskih građana izazvala izložba starih fotografija Zvonimirove ulice postavljena na malom glorijetu u gradskomu središtu.
– Riječ je o poznatim lokacijama pored kojih naši sugrađani svakodnevno prolaze, a koje su tijekom dvadesetoga stoljeća značajno promijenile svoju vizuru. Posjetitelji su tako imali priliku vidjeti kako su neke od tih lokacija izgledale početkom prošloga stoljeća, pa i ranije, vidjeti građevine kojih više nema te usporediti izgled ovoga prostora nekada i danas. Namjera izložbe bila je mapirati amblematske lokacije centra Solina koje su sačuvane do danas, a koje, osim svoje kulturno-povijesne i urbanističke vrijednosti, predstavljaju točke kolektivne memorije grada koje bi svakako valjalo sačuvati za buduće generacije – rekao je ravnatelj Ćićerić napominjući kako je izložba bila postavljena četiri dana.
U sklopu virtualnog programa koji se odvijao na Facebook stranici JUK »Zvonimir« prikazana je video-izložba »Antički portreti iz zbirke Salona Divina« iz stalnoga postava Galerije »Zvonimir« te video-izložba »U svijetu likovnih umjetnika« koju su priredili učenici Osnovne škole don Lovre Katića Solin u sklopu međunarodnog »eTwinning« projekta autorica Nevenka Dimač i Sandre Vuk.
Učenici su kroz svoje likovne uratke prikazali različita povijesna razdoblja likovne umjetnosti kao i eminentna likovna imena domaćih i stranih umjetnika koja su obilježila pojedina razdoblja likovnoga stvaralaštva, a sve to pod vodstvom svojih učiteljica Ivane Sedlar, Fani Vidović, Zrinke Dajak, Atanasije Bilić, Maje Mamut, Jelene Biskupović i Svjetlane Vuić.
Program Noći muzeja kojeg potpisuje JUK »Zvonimir« Solin dodatno je obogaćen cjelovečernjim koncertom jazz/swing/bossa nova/samba banda »Hot Shots« iz Splita koji je bio planiran na otvorenom, ali je zbog loših vremenskih uvjeta održan u zgradi Doma kulture u skladu sa svim važećim epidemiološkim preporukama i odlukama.
Arheološki muzej i Salona
Arheološki muzej u Splitu proslavio je 2020. dvjestotu godišnjicu osnutka, a ove godine slavi dvjestotu godišnjicu prvih sustavnih arheoloških istraživanja u Saloni, nekadašnjem glavnom gradu rimske provincije Dalmacije. Dva stoljeća rada Muzeja u Saloni rezultirala su velikim otkrićima koja nam omogućavaju saznanja o povijesti i izgledu antičkog grada.
– Potaknuti ovom obljetnicom, a u skladu s propisanim epidemiološkim mjerama, program ovogodišnje Noći muzeja priredili smo uz pomoć modernih tehnologija koje se danas koriste za prezentaciju arheoloških lokaliteta – rekla je Ema Višić Ljubić viša kustosica Arheološkoga muzeja Split.
Tako se u sklopu programa, u vremenu od 18 do 1 sat, prikazivao kratki film »Putovanje u prošlost s don Franom u Saloni« u kojem don Frane uz pomoć novih tehnologija vodi gledatelje po istočnom dijelu Salone i njezinim građevinama prezentiranima u njihovom nekadašnjem sjaju.
– Ovaj kratki video početak je velikoga projekta vizualizacije Salone kroz njezine građevine i upoznavanja sa svakodnevnim životom žitelja nekadašnjega glavnog grada rimske provincije Dalmacije – rekla je Višić Ljubić.
– Osim u filmu svi zainteresirani sudionici ovogodišnje Noći muzeja imali su priliku uputiti se u virtualnu šetnju kroz Salonu pripremljenu u formatu 360° uz kojega je moguće istražiti svaki kutak antičke Salone te Arheološkoga muzeja u Splitu – dodala je Višić Ljubić izražavajući zadovoljstvo što je unatoč specifičnim uvjetima i pomalo neobičnom izdanju ovogodišnja Noć muzeja privukla posjetitelje i poklonike ove manifestacije.