PEDIJATRIJA – Igrajte se sa svojom djecom
SOLINSKA KRONIKA 328, 15. prosinca 2021.
Piše: prim. mr. sc. Katica OBRADOVIĆ, dr. Med., spec. pedijatar
U igranju sa svojom djecom, pokazujemo im ljubav, što je najvažnije u odgoju djece. Kroz igru dijete se potiče na razvoj, kako neuromotorni, tako i emocionalni. Bez obzira na dob djeteta trebamo naći vremena da se igramo sa svojom djecom u kući, u parku. Trebamo svoje vrijeme posvetiti djeci tako da ona vide da ih volimo, da nam je stalo do njih
Jednako kao što dojenče treba hranu i njegu tako su mu potrebni i nježni dodiri, tepanja, zajedničko uživanje u igri. Igra s djetetom je jasan znak da ga volite i taj znak dijete uvijek prepozna kao ljubav. A ljubav je za odrastanje najvažnija. Ako nemate vremena za dijete, ono će misliti da ga ne volite. Djeca s kojom se roditelji više bave bolje napreduju u svom psihomotornom razvoju.
Igre od rođenja do 12 mjeseci
Budnom dojenčetu potrebna je igra i poticaj. Okružimo ga zvečkama i drugim igračkama. Što je dijete manje brže mu igre dosade i traži nove sadržaje. Igra s mamom i tatom puno mu je zanimljivija.
U prvim mjesecima treba izbjegavati preveliku buku (s radija, TV-a), preglasan smijeh, nagle pokrete jer to može uznemiriti dijete. U toj dobi dijete voli igre promatranja, želi komunicirati s roditeljima licem u lice.
Kada se razgovara s dojenčetom treba paziti da razgovor ne traje dugo, da se ne govori neprestano i ne dosađuje djetetu. Dajte priliku svom djetetu da postane svjesno svoga tijela, puhnite mu u trbuščić više puta zaredom, prošećite prstom dužinom njegovih ruku, brojite mu prstiće i nježno ga škakljajte. Dijete starije od mjesec dana stavite na prsa nekoliko minuta.
To je dobra vježba za jačanje vrata i ramena, a vama daje priliku da nakratko popričate sa njim. Ne ostavljajte dijete samo u tom položaju. Pomoću igračaka potičemo fizičku vještinu djeteta pomoću igračaka koje se gnječe, tresu, pritišću ili okreću, što će sve ojačati kontrolu ruku. Dajte djetetu igračke koje se kotrljaju, što će ga poticati za puzanje (pokušajte se natjecati u puzanju).
Ako je to moguće složite namještaj tako da dijete može držeći se obići čitavu sobu. Pri kupanju dijete neka pliva u kadi na prsima, na leđima. Nikad ni za časak dijete ne ispuštajte iz vida kada je u kadi.
Sva djeca bacaju svoje igračke. Pretvorite to u igru, tako da se igračke bacaju u pijesak ili lišće, što će izazvati različite zvukove. Sakrijte se da vas dijete vidi do polovicu ili sakrijte medu pod jastuk da ga dijete traži.
Stavite nekoliko igračaka u staru torbu i dopustite djetetu da istražuje. U kuhinjski ormarić stavite plastične boce, spužve, sita i neka se dijete s time igra. Dajte djetetu staru kartonsku kutiju koju će napuniti igračkama i gurati okolo. Tapšalice – »Taši taši tanana«, brojalice, »Išo medo u dućan«, oči nos i usta i na kraju poljubac.
Igračke moraju biti prilagođene dobi djeteta. Ali u svakom trenutku moramo misliti na sigurnost naše djece. One ne smiju ozlijediti naše dijete, rubovi igračaka ne smiju biti oštri, dijelovi igračke ne smiju biti tako mali da ga dijete može progutati ili se zagrcnuti njime.
Materijali igračaka ne smiju biti toksični, ne smiju sadržavati alergene. Industrija igračaka vodi o tome računa, ali mi koji kupujemo igračku uvijek trebamo provjeriti igračku odgovara li ona dobi našega djeteta u svakomu pogledu. I kada se dijete igra moramo ga nadgledati.
Igra kao iskaz ljubavi
U igranju sa svojom djecom, pokazujemo im ljubav, što je najvažnije u odgoju djece. Kroz igru dijete se potiče na razvoj, kako neuromotorni, tako i emocionalni. Bez obzira na dob djeteta trebamo naći vremena da se igramo sa svojom djecom u kući, u parku. Trebamo svoje vrijeme posvetiti djeci tako da ona vide da ih volimo, da nam je stalo do njih.
U dojenačkom razdoblju odrastanja djeteta roditelji su najdraža igračka djetetu. Vaše je tijelo njegova gimnastička sprava, a vaši mu mišići omogućuju izvođenje tisuću radnji koje ne bi bio u stanju sam izvesti. Vaše lice i vaš glas ga fasciniraju, očaravaju ga pokreti koje izvodite i stvari koje koristite. Posvetite li mu svoju pažnju, pružite ljubav i pomoć, dali ste mu najbolju zabavu koju ima. U toj ranoj dobi kupljene igračke neće mu biti dovoljne, neće znati što će s njima. On će ih dohvatiti, gledati, dirati stavljati u usta i baciti.
Uzmite dio igračaka i pospremite ih. To je i inače dobra strategija jer mnoga djeca upravo zbog prevelike količine igračaka teško odlučuju čime bi se igrala. S obzirom da to da nitko ne zna koliko će potrajati ova pandemijska situacija, dobro je imati mogućnost u nekom trenutku izvaditi »novu« igračku.
Višefunkcionalnost igračaka
Trudite se zadržati rutinu. Neka ona bude slična onoj na koju su djeca naviknula s rasporedom buđenja, spavanja, obroka i aktivnosti u otprilike jednako vrijeme svaki dan. Djeca vole predvidljivost jer im to daje osjećaj sigurnosti, a roditeljima olakšava dane koji se ponekad uz posao, kućanske obveze i brigu o djeci mogu činiti dugima.
Ako dan podijelite na više manjih dijelova bit će vam jednostavnije.
Djeca su naviknula napraviti nered kada se igraju i to je u redu, nemojte se ljutiti zbog toga. Samo ih potaknite i podsjetite da nered moraju pospremiti, a igračke vratiti na njihovo mjesto kada završe.
Igračke se mogu upotrebljavati na više načina nego je to prvotno zamišljeno. Primjerice, autićima se možete igrati tako da ih »vozite«, ali možete ih i podijeliti po bojama, oprati ih u posudi s vodom ili umivaoniku, slagati kolone, igrati »nastavi niz« ili »izbaci uljeza« s autićima različitih boja itd. (nastavlja se)