TEME 28. SJEDNICE GRADSKOGA VIJEĆA GRADA SOLINA – Komunalna infrastruktura i sredstva za političke stranke

SOLINSKA KRONIKA 318, 15 veljače 2021.

Svrha novih odredbi je konačno razrješenje pravnoga statusa komunalne infrastrukture koja nije evidentirana u katastru i koja nije upisana u zemljišne knjige radi usklađenja upisa sa stvarnim stanjem izgrađene komunalne infrastrukture

Političke stranke i nezavisni vijećnici koji čine aktualni saziv Gradskoga vijeća financiraju se do travnja ove godine

Osim o vranjičkim ekološkim problemima vijećnici su na 28. sjednici održanoj 3. veljače raspravljali o odluci o utvrđivanju svojstva komunalne infrastrukture kao javnoga dobra u općoj uporabi. Odluku je predstavila Sanja Samardžija, pročelnica Odjela za komunalne djelatnosti i upravljanje prostorom, a ista je vezana uz nove odredbe Zakona o komunalnom gospodarstvu koje određuju da komunalnu infrastrukturu čine: nerazvrstane ceste, javne prometne površine na kojima nije dopušten promet motornih vozila, javna parkirališta, javne garaže, javne zelene površine, građevine i uređaji javne namjene, javna rasvjeta, groblja i građevine namijenjene obavljanju javnoga prijevoza. Zakon također uređuje pravno-tehničke radnje te postupak evidentiranja u katastru i upis u zemljišne knjige komunalne infrastrukture izgrađene do dana stupanja na snagu navedenog Zakona.
– Svrha ovih odredbi je konačno razrješenje pravnoga statusa komunalne infrastrukture koja nije evidentirana u katastru i koja nije upisana u zemljišne knjige radi usklađenja upisa sa stvarnim stanjem izgrađene komunalne infrastrukture – objasnila je pročelnica Samardžija.
Uslijedio je prijedlog odluke o raspoređivanju sredstava za financiranje političkih stranaka i nezavisnih vijećnika za razdoblje od siječnja do travnja 2021. koje je detaljnije predstavila pročelnica odjela za proračun i računovodstvo Tihana Žižić.
– Pred nama su lokalni izbor te formiranje novoga saziva Gradskog vijeća tijekom svibnja ove godine, pa smo sukladno tome donijeli odluku da se političke stranke i nezavisni vijećnici koji čine aktualni saziv Gradskoga vijeća financiraju do travnja ove godine, a od svibnja na dalje naknada će se dodjeljivati članovima novog saziva – objasnila je pročelnica Žižić.
Najavljena točka dnevnog reda vezana uz Strategiju upravljanja imovinom Grada Solina za razdoblje od 2021. do 2027. odgođena je za narednu sjednicu jer je odlučeno kako će se prije rasprave o ovoj temi objaviti javni poziv za savjetovanje sa zainteresiranom javnošću.

VIJEĆNIČKA PITANJA – AKTUALNOSTI U SOLINSKIM MJESNIM ODBORIMA

Ažurno i gorljivo sve do granice s Klisom

Na sjevernim obroncima Kozjaka nikada kroz povijest nije zabilježeno postojanje šume crnogorice. Europski projekti će situaciju stubokom promijeniti

U dijelu sjednice rezerviranomu za vijećnička pitanja vijećnik Marin Matijević (nezavisni) zanimao se za radove na Blacama, točnije za vađenje autohtonog bilja i sadnju crnog bora i čempresa koje se provode pod okriljem Europskoga poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.
Zanima me o čemu se točno radi i koliko sadnica se planira posaditi – pitao je Marin Matijević.
Pročelnica Odjela za gospodarstvo, zaštitu okoliša i europske fondove Marijana Žižić najavila je da će odgovor na ovo pitanje dostaviti na sljedećoj sjednici Gradskoga vijeća.
Matijević je ovom prilikom ponovio i prije iznesenu inicijativu o potrebi tiskanja novoga plana grada, a zatražio je još i da mu se dostavi izvještaj o svim gradskim projektima koji se financiraju iz europskih fondova.
Jedan od prijedloga vijećnika Matijevića odnosio se i na postavljanja mjerne stanice za mjerenje kakvoće zraka u Vranjicu, naime, vijećnik je predložio da se ispita mogućnost premještanja postojeće mjerne stanice tvrtke »Cemex« iz kave u kojoj je trenutačno smještena na područje vranjičkoga poluotoka.

Parkiralište i kanalizacija Priko vode

Kritični nedostatak parkirališnoga prostora jedan je od gorućih problema naselja Priko vode

Vijećnik Niko Režić (Bolji Solin) zatražio je da mu se pisano dostavi informacija o osobi ili tvrtki koja je zadužena za radove na Novomu groblju u Solinu kao i izvješće o specifikaciji troškova za radove na stadionu NK Sloge u Mravincima.
Vijećnik Josip Brčić (Bolji Solin) predložio je da se parkiralište pored poslovnoga centra u naselju Priko vode prepusti na upravljanje korisnicima Poslovnog centra, odnosno da oni budu koncesionari istoga kako bi se taj prostor konačno adekvatno uredio.
Brčića je osim toga zanimalo kada kreću radovi na izgradnji kanalizacije na području Arapovca, a odgovorio mu je predsjednik Gradskoga vijeća Renato Prkić (HDZ) ističući kako je sredinom prosinca dobivena suglasnost Hrvatskih voda za navedeni projekt te se očekuje poziv za savjetovanje i raspisivanje javnoga natječaja.
Vijećnicu Dolores Jaman (SDP) zanimalo je kada će se u sklopu Prostornoga plana definirati namjena prostora u dijelu zapadno od Ulice Marka Marulića, uz predio Dvorine.
Prema riječima pročelnice Odjela za komunalne djelatnosti i upravljanje prostorom Sanje Samardžije u tijeku je izrada izmjena i dopuna Prostornoga plana Grada Solina.

Pitanje kanalizacije i pročistača na Izvoru

Veliki odroni zemljišta nakon oborina doveli su u pitanje način i kvalitetu saniranja pokosa i litice iznad novouređenoga poligona na Izvoru

Vijećnik Mario Jaman (SDP) upozorio je na učestalo parkiranje vozila na samoj prometnici u dijelu Ulice Marka Marulića pored novoga stambenog objekta te na formiranje ilegalnih odlagališta otpada od Vidovića mosta put Majdana.
Jaman je istaknuo i činjenicu da na prostoru bivšeg tupinoloma koji je uređen kroz projekt »Jadro izvor života« nema sanitarnog čvora ni fontane.
Osim toga uslijed kiša dolazi do slijevanja vode s pokosa koja se potom spušta do stambenih objekata – upozorio je vijećnik Jaman.
Pročelnica Marijana Žižić i ovom je prilikom naglasila kako je realizirana tek prva faza projekta »Jadro izvor života« te da je upravo dobivena pravomoćna dozvola za realizaciju druge faze koja uključuje niz popratnih sadržaja, između ostaloga i sanitarni čvor, te kompletno uređenje prostora i organizirani nadzor.
Vijećnik Ivan Andabak (NLM) pitao je ima li Grad informaciju kada bi trebala krenuti izgradnja pročistača vode na izvoru Jadra, a upozorio je i na nužnost izmjene dotrajalih drvenih stupova HEP-a u Rupotini. Uz to predložio je da se, s ciljem povećanja sigurnosti u prometu, postavi ogledalo na križanju Ulice braće Radić i Ulice Ante Starčevića u naselju Rupotina.
Predsjednik Gradskoga vijeća najavio je skoro raspisivanje natječaja za odabir izvođača radova za pročistač vode na Jadru koji se realizira pod okriljem VIK-a, a rok za dovršetak projekta je 24 mjeseca. Nadalje, apelirao je da se pitanje vezano uz izmjenu dotrajalih drvenih stupova uputi nadležnim službama HEP-a.

Puževim korakom do semafora

Privremena semaforizacija rotora Bilice najavljena je na sjednici Gradskoga vijeća u veljači prošle godine

Vijećnk Davor Mikas (Bolji Solin) komentirao je činjenicu da se još uvijek ne nazire kraj dugogodišnjem sporu oko granica između grada Solina i općine Klis. Osim toga zanimalo ga je kada bi se trebala realizirati privremena senaforizacija rotora Bilice koju je predstavnik Hrvatskih cesta Goran Puž najavio na sjednici Gradskoga vijeća u veljači prošle godine.
Kada je riječ o granicama moram reći da u Gradu Solinu poduzimamo sve što je u našoj moći kako bi se to riješilo, ali predmet je još uvijek na Ministarstvu uprave. Što se tiče postavljanja semafora na rotor Bilice prema podacima dostupnim na stranicama Hrvatskih cesta vidljivo je da je izabran izvođač radova što znači da bi uskoro trebali krenuti radovi – odgovorio je Renato Prkić.
Vijećnik Vedran Duvnjak (NLM) zatražio je da mu se dostave pismeni odgovori na tri pitanja: posjeduje li Grad dio zemljišta na prostoru bivšega »Salonita«, kolika je vrijednost sadnica koje je Vlastiti komunalni pogon nabavio tijekom 2019. i 2020. godine te koliko je službenih putovanja od 2017. do danas na koja je gradonačelnika Dalibora Ninčevića vozio službeni vozač.
Vijećnik Josip Marković (HDZ) upozorio je na urušavanje potpornih zidova na Putu Salone te na potrebu tamponiranja makadamskog puta koji je trenutačno u lošem stanju. Osim toga apelirao je da Grad kontaktira Hrvatske vode kako bi se Jadro očistilo od otpada koji se nagomilao nakon nedavnih kiša.
Vijećnicu Ivanu Sedlar (HDZ) zanimalo je kada je planirano postavljanje javne rasvjete u Ulicu Blage Zadre, a upozorila je i na odlaganje glomaznoga otpada na zelenoj površini uz Držićevu ulicu.
Postavljanje javne rasvjete u Ulicu Blage Zadre trebalo bi krenuti za otprilike mjesec dana, a što se tiče gomilanja glomaznog otpada moram ponoviti kako svi građani koji uredno podmiruju komunalnu naknadu imaju pravo na besplatni kontejner za glomazni otpad – rekao je predsjednik Gradskoga vijeća.
Vijećnik Ivan Spajić (HDZ) zatražio je da mu se dostavi pismeni odgovor vezan uz nužnu sanaciju dijela Ulice put Blaca koji se urušio tijekom obilnih kiša.

SJEDNICI GRADSKOGA VIJEĆA NAZOČILI PREDSTAVNICI GRAĐANSKE INICIJATIVE »MJESTO KOJE HOĆE ŽIVJETI 2020.«

Vranjički papirnati ždralovi

Predstavnik Građanske inicijative Pino Ivić iznio je zapanjujući podatak da su članovi inicijative u nepunih šest mjeseci, koliko djeluju, na različite adrese odgovornih službi koje bi mogle zaustaviti zagađenje, odnosno kazniti počinitelje, poslali oko 600 prijava zbog zagađivanja mora i zraka

Nedavni incidenti u Vranjicu samo su vrh ekološke sante koja kruži oko ovoga bisera kaštelanskoga zaljeva

Solinski gradski vijećnici jednoglasno su podržali Vranjičane u njihovoj borbi protiv sustavnoga zagađivanja koje narušava kvalitetu života i zdravlja u njihovu mjestu, ali i u široj okolici. Naime na 28. sjednici Gradskoga vijeća, kojoj su nazočili predstavnici Građanske inicijative »Mjesto koje hoće živjeti 2020.«, Martina Grgić Vukić, Pino Ivić i Ivan Milišić, te predsjednik Vijeća mjesnoga odbora Vranjic Josip Jurić, vijećnici su raspravljali o problemima s kojima se mještani vranjičkoga poluotoka svakodnevno susreću, a koji su u posljednje vrijeme kulminirali.
– Truju nas sa svih strana. Na prostoru »Salonita« koji je u stečaju djeluju brojni privatnici koji nas svojom proizvodnjom, plastikom, metalom i bojama, neprestano zagađuju. Osim toga tu je i problem nekadašnjega remontnog brodogradilišta oko kojega se vode pravne bitke vezane uz koncesiju, a u kojemu se pjeskare brodovi na otvorenom i pali plastični otpad, gume i obojano drvo – rekao je predstavnik Građanske inicijative Pino Ivić iznoseći zapanjujući podatak da su članovi inicijative u nepunih šest mjeseci, koliko djeluju, na različite adrese odgovornih službi koje bi mogle zaustaviti ovo zagađenje, odnosno kazniti počinitelje, poslali oko 600 prijava zbog zagađivanja mora i zraka.

Uspavane inspekcijske službe

Nekadašnje remontno brodogradilište predstavlja veliki problem jer se u njemu pjeskare brodovi na otvorenom i pali plastični otpad, gume i obojano drvo

– Znate koliko je bilo kazni? Nijedna! Nitko nije kažnjen, naše prijave idu u prazno. Dovoljno je reći da inspekcije izlaze na teren dan ili dva nakon što ih pozovemo i utvrde kako zagađenja nema. Pa naravno da nakon dva dana više nema mrlja u moru jer ih struje odnesu – ogorčeno poručuje Ivić dodajući kako se iskreno nada da će se nakon ove sjednice Gradskoga vijeća konačno nešto pokrenuti.
Osim Pina Ivića o problemima Vranjica govorio je i predsjednik Vijeća MO Josip Jurić koji je pozvao sve stanovnike Solina i okolice da im se pridruže u rješavanju ovog problema koji se ne odnosi samo na Vranjic.
– Mi nismo protiv toga da se u Vranjicu radi, ali tražimo da se poštuju sve odredbe o zaštiti okoliša. Osim neodgovornih poduzetnika veliki problem predstavljaju neučinkovite inspekcije. Svjesni smo da ovo ne možemo riješiti preko noći, ali nećemo i ne smijemo odustati – poručio je Jurić.
Gradonačelnik Dalibor Ninčević i ovom je prilikom iskazao podršku Vranjičanima s kojima je u stalnoj komunikaciji.
– Desetljećima je Vranjic bio devastiran teškom i opasnom industrijom čije posljedice Vranjičani na najsuroviji način osjećaju i danas. U nastojanjima da Vranjicu vrati nekadašnji sjaj Grad Solin je, u suradnji s ministarstvima, tijekom proteklih tridesetak godina u vranjički poluotok uložio oko 100 milijuna kuna kroz razne infrastrukturne projekte. Kad su Vranjičani konačno trebali odahnuti i zasluženo uživati u svojoj »Maloj Veneciji«, ponovo se događaju devastacije i učestali ekološki incidenti proizašli iz neodgovornoga ponašanja određenih poslovnih subjekata – rekao je gradonačelnik napominjući kako on jednako kao i mještani, nije protiv toga da se odvijaju poslovni procesi, da se radi i zapošljava, ali je protiv toga da se sve to odvija bez ikakve kontrole i bez ikakva poštivanja propisa vezanih za zaštitu okoliša i zdravlje ljudi.
– Gospodo iz inspekcijskih službi, nije dovoljno po prijavi izaći na teren, radite odgovorno svoj posao i sankcionirajte one koji krše norme zaštite na radu i zaštite okoliša.
Grad Solin nema zakonske ovlasti postupati u navedenim slučajevima, ali napravit ćemo sve da Vranjic ponovo postane mjesto ugodno za život – poručio je gradonačelnik.
Solinsko Gradsko vijeće u konačnici je usvojilo deset zaključaka kojima je i službeno iskazalo podršku gradonačelniku , predsjedniku MO Vranjic i članovima inicijative »Mjesto koje hoće živjeti 2020.« u njihovim nastojanjima da se zaustavi daljnje ekološko zagađenje vranjičkog poluotoka.

Osnovano povjerenstvo

Izgradnjom naftnoga terminala u Sjevernoj luci Vranjic bi sa čitavom okolicom ušao u novu zonu sumraka

U zaključcima solinskoga Gradskog vijeća vezanima uz katastrofalno ekološko stanje u Vranjicu iznesen je prijedlog gradonačelniku za upućivanjem zahtjeva nadležnim inspekcijskim službama da po podnesenim prijavama od strane Grada Solina, Mjesnoga odbora Vranjic, Građanske inicijative »Mjesto koje hoće živjeti 2020.« i drugih zainteresiranih građana reagiraju odmah po privitku prijave. Istovremeno je od gospodarskih subjekata koji djeluju na vranjičkom poluotoku zatraženo da svoje poslovne aktivnosti obavljaju sukladno zakonskim propisima te da unutar prostora tvrtki zaustave odvijanje škodljivih poslovnih procesa.
Nadalje, vijećnici su predložili gradonačelniku i stručnim službama Grada da izvide mogućnost nabave i postavljanja mjerne stanice za mjerenje kakvoće zraka u Vranjicu te da ispitaju mogućnost pasivnog dežurstva djelatnika komunalnog redarstva na vranjičkom poluotoku.
U zaključcima je između ostaloga istaknuto i to da se Grad Solin izričito protivi izgradnji naftnoga terminala u Sjevernoj luci jer izgradnja istoga izravno i znatno utječe na smanjenje kvalitete života mještana Vranjica i Solina.
Jedan od zaključaka odnosio se na nužnost poboljšanja prometne protočnosti u Vranjicu te je s tim u vezi istaknuto kako će Grad Solin kroz svoju Prostorno plansku dokumentaciju predvidjeti najprikladnije rješenje za dodatni izlaz iz Vranjica.
Na kraju je zatraženo od gradonačelnika da se u roku od osam dana imenuje Povjerenstvo za praćenje provedbe usvojenih zaključaka te da se u isto imenuju dva predstavnika Grada Solina, jedan predstavnik MO Vranjic, Jedan predstavnik Inicijative »Mjesto koje hoće živjeti 2020.« te dva predstavnika Gradskoga vijeća, jedan iz redova oporbenih stranaka, a jedan iz redova vladajućih. Povjerenstvo se obvezuje da redovito, najmanje jednom u dva mjeseca, o svojim aktivnostima izvijesti Gradsko vijeće i zainteresiranu javnost.

 

Novi broj Solinske Kronike

posljednji broj solinske kronike

Pratite nas

   Facebook

   RSS

   Newsletter

Zvonimir Solin Newsletter

Najvažnije vijesti u vašem email sandučiću