PEDIJATRIJA – Akutne respiratorne infekcije u djece

SOLINSKA KRONIKA 327, 15. studenoga 2021.

Nakon ljeta djeca su ponovno u kolektivima i naše pedijatrijske ordinacije su pune prehlađene, bolesne djece. Djeca oboljela od ARI najčešći su posjetitelji pedijatrijskih ordinacija u jesen, zimu i proljeće, najčešći razlog za propisivanje antibiotika, te glavni razlog izostanka iz škole i vrtića, jaslica

Akutne respiratorne infekcije (ARI) najučestalije su bolesti suvremenoga čovjeka i čine dvije trećine svih infekcija. Odrasli u prosjeku obolijevaju 3 do 5 puta godišnje, djeca i do 10 puta posebno ona koje su u jaslicama, vrtićima i školama. Razlozi za to su u mnoštvu različitih uzročnika; najčešće virusa (90 posto), bakterija, vrlo lakom prijenosu od djeteta na dijete, kapljičnim putem ili dodirom, i još uvijek skromnim mogućnostima sprječavanja i liječenja.

Počela je nova školska godina, jaslice i vrtići. Nakon ljeta djeca su ponovno u kolektivima i naše pedijatrijske ordinacije su pune prehlađene, bolesne djece. Djeca oboljela od ARI najčešći su posjetitelji pedijatrijskih ordinacija u jesen, zimu i proljeće, najčešći razlog za propisivanje antibiotika, te glavni razlog izostanka iz škole i vrtića, jaslica.

Klinički se ARI očituje sa cijelim spektrom različitih sindroma i različitom težinom bolesti. Najčešće su to blaže virusne infekcije gornjega dijela dišnoga sustava, obična prehlada, febrilni respiratorni katar, ili njihove komplikacije, bakterijske superinfekcije, upala uha i sinusa.

ARI se klinički manifestira začepljenim nosom, kašljem, povišenom temperaturom, glavoboljom, grloboljom, bolovima mišića, malaksalošću. Liječi se snižavanjem povišene temperature ako je iznad 38, 5 °C. Lijek izbora za ublažavanje svih navedenih tegoba je paracetamol sirup u djece do 12 godina. Aspirini se ne preporučuju u djece. Ako je temperatura iznad 39 °C ordinira se ibuprofen sirup. Za začepljen nosić uzimaju se kapi za nos; fiziološka otopina, aqua maris, efedrinske kapi, operil P.

Pri upornom suhom kašlju uzimaju se sirupi za smirenje kašlja, a kada kašalj postane vlažan, produktivan, uzimaju se sirupi za iskašljavanje. Vrlo je važno da dijete miruje i da uzima dosta tekućine, da vlaži sluznicu gornjega respiratornog trakta i na taj način olakšava kliničke simptome u djeteta.
Stomatitis se može vidjeti u svakoj fazi djetinjstva, a najčešće od dojenačke dobi do 10. godine života, a uzrokuju ga virusi Herpes simplex i Coxackie u sklopu hand-foot-mouth disease koje vidimo u ordinaciji. Vezikulozne lezije se nikad ne vide jer odmah pucaju , ostaju ranice 1 do 5 mm promjera sa crvenim rubom i bjelkastim naslagama. Uvijek su bolne. Djeca sline izbjegavaju vruće napitke i kruću hranu. Liječenje se sastoji u davanju dosta tekućine, te lokalno mazati sa preparatima kamagel.

Akutna upala srednjega uha počinje naglo s uhoboljom, nemirom i temperaturom u samo 30 posto slučajeva. Bakterijska etiologija je prisutna u 60 do 70 posto slučajeva, a može trajati danima ili rjeđe tjednima. Obično nastaje u sklopu akutne gornje dišne infekcije. Upala srednjega uha sa izljevom češće je neodređenoga početka, otkrivena po mutnim uvučenim bubnjićima s razinom tekućine u srednjem uhu. Dijete ili roditelj mogu spomenuti da postoji nagluhost ili osjećaj punoće u uhu. Proces traje tjednima ili mjesecima. Patofiziloški riječ je o poremećaju ventilacije srednjega uha preko Eustahijeve tube bilo da je ona blokirana kataralnim procesom, adenoidima, malformirana ili funkcijski neadekvatna. Djeca mlađa od 3 godine često ne lociraju tegobe u uhu, nego se dijagnoza akutne upale srednjega uha postavlja na temelju otoskopskog nalaza u sklopu akutne upale gornjih dišnih puteva, nemira ili temperature. Akutna upala srednjega uha liječi se antibioticima.

Kada dođe do bakterijske superinfekcije; dijete više od tri dana ima temperaturu, loše se osjeća, lošega je aspekta, odbija jesti i stalno miruje, dolazi do komplikacija prehlade, upale grla, uha ili sinusa. Tada se ordinira antibiotik. Klinički je vrlo važno razlikovati streptokoknu anginu od drugih virusnih bolesti grla. Streptokokna angina klinički se manifestira visokom temperaturom, jakom grloboljom, opće lošim stanjem. Klinički se nađe žarko crveno grlo s enantemom mekog nepca, povećanim i bolnim limfnim čvorovima na vratu. Liječi se penicilinskim sirupima ili injekcijama punih deset dana, zbog komplikacija; reumatske groznice; promjena na srcu, bubrezima, zglobovima. Danas su te kasne komplikacije rijetke u razvijenim zemljama, vjerojatno zbog boljih uvjeta života djece, te ranoga prepoznavanja i liječenja streptokokne upale grla, ali možda i zbog smanjene virulencije samoga streptokoka.

Influenca ili gripa je teška epidemijska bolest gornjega dišnog sustava koja se javlja samo u zimskim mjesecima. Virus influence je samo tada prisutan u našem okolišu. Praćena je visokom temperaturom i preko 39 °C više dana, prehladom, opće lošim osjećanjem, bolom glave, mišića. Liječi se simptomatski kao i ARI. Komplikacije gripe su naročito teške u starih ljudi. Teške upale pluća koje mogu i smrtno završiti. Preporuča se cijepljenje protiv gripe i u djece, naročito onoj koja boluju od neke kronične bolesti kao što su: astma, obstruktivni bronhitis, dijabetes.

Najteža upalna bolest dišnoga sustava je upala pluća. Može biti uzrokovana virusima, atipična upala pluća, koja nastaje postupno i bakterijama koji je početak nagao uz tresavicu i otežano disanje. I uvijek se liječi antibioticima. Ako je klinička slika teška, visoka temperatura, otežano disanje, aspekt teško bolesnoga djeteta, a dijete je u dojenačkoj dobi, ili malo dijete, liječenje se najčešće provodi u bolnici.

Danas u tijeku četvrtoga pandemijskog vala Covid-19 infekcije i u našoj ordinaciji ima djece s akutnom respiratornom bolešću uzrokovanom Covid-19 virusom. Djeca imaju blaže simptome, nekoliko dana febrilna, kašlju. Mali broj djece ima upalu pluća ili bude hospitalizirano. Dojenčad i mala djeca se najčešće zaraze od svojih roditelja. Samoizolacija djece koja su u kontaktu ili koja imaju akutnu Covid-19 bolest dokazanu PCR testom je 10 dana prema najnovijim preporukama epidemiologa.

U ovim jesenskim danima prehlada, kašalj, povišena tjelesna temperatura, proljev, povraćanje ne mora značiti da dijete ima Covid-19 infekciju. Kod nje je anamneza vrlo važna. Ipak u našoj populaciji djeca imaju najčešće respiratorne virusne infekcije. Klinički tijek ovih bolesti je vrlo sličan, laboratorijski nalazi su slični, tako da se u tom slučaju vidi kako je anamneza najvažnija u postavljanju prave dijagnoze naših pacijenata.

Novi broj Solinske Kronike

posljednji broj solinske kronike

Pratite nas

   Facebook

   RSS

   Newsletter

Zvonimir Solin Newsletter

Najvažnije vijesti u vašem email sandučiću