PEDIJATRIJA – Naša djeca na ljetovanju i putovanju
Piše: prim. mr. sc. Katica OBRADOVIĆ,
dr. Med., spec. pedijatar
Dolazi dugo toplo ljeto. Djeca i odrasli teško podnose visoke temperature i veliku vlažnost zraka. Za vrijeme velikih vrućina organizmu je potrebno više vode jer je znojenjem dosta gubimo naročito djeca koja imaju veću površinu tijela u odnosu na odrasle.
Voda je neophodna za život, ako je nedostaje tijekom nekoliko dana može nastupiti i smrt. Voda ima ključnu ulogu u biokemijskim reakcijama svih živih stanica. Oko 60 posto tjelesne mase čovjeka iza 12. mjeseca života je voda. Debele osobe imaju manje vode od mršavih jer neutralne masti ne sadrže vodu. Djeca pri rođenju imaju 75 posto vode u svom organizmu koja se tijekom prve godine postupno smanjuje da bi u dobi od godinu dana postotak vode bio kao u odraslih.
Djeca su u prvoj godini života dosta osjetljivija na promjene količine vode u organizmu. O tome treba voditi računa, te dojenčadi često davati piti, uglavnom vodu. U velikim vrućinama kada je dijete nervozno uvijek mu ponuditi piti, jer ono ne zna reći da je žedno.
Dnevni unos vode
Tijekom vrućih dana potrebno je piti dosta tekućine. Najbolje je piti vodu. Djeci do 6 mjeseci života (a i dulje sve do prve godine života) se preporuča prokuhana voda. Više puta tijekom dana dojenčetu treba ponuditi piti. Većoj djeci ponekad treba dati i mineralnu vodu, ne gaziranu. Sokove (industrijske) zbog visokog sadržaja šećera, a i drugih dodataka, treba izbjegavati. Prirodne sokove od sezonskoga voća, pune prirodnoga C vitamina i ostalih vitamina, treba davati djeci u vrućim ljetnim danima.
Dojenčad nema u potpunosti razvijenu termoregulaciju tijela, tako da im je u vrućim danima više vruće nego odraslima. Odjeća mora biti prozračna i lagana, češće ih tijekom dana treba kupati te davati što više tekućine. Površina njihova tijela je veća, metabolizam je ubrzaniji te samim tim gube više tekućine koju treba što prije nadoknaditi.
Dobrobit sunčanja
Sunce i more se preporučuju svima naročito djeci jer sunčanje povoljno djeluje na rast i razvoj djeteta. Tijekom ljetnih mjeseci djeca najviše narastu u visinu. Sunčevo zračenje sastoji se od infracrvenih, vidljivih i ultraljubičastih zraka. Infracrvene zrake djeluju toplinski. Vidljive mogu utjecati na neurovegetativne i hormonske reakcije (liječenje neplodnosti), te na bioritam. Ultraljubičaste zrake poboljšavaju neka bolesna stanja kože (psorijaza, vitiligo, alergijski dermatitis), povoljno djeluju u sprječavanju rahitisa, pretvaraju ergosterol u organizmu u vitamin D i tako utječu na iskorištavanje kalcija u organizmu, te u sprječavanju nekih oblika osteoporoze.
U ljetnim mjesecima, ona dojenčad koja se sunča ne treba svakodnevno uzimati »Plivit D3« kapi. Sunčanje stvara pigment u koži, lijepa brončana boja kože pojačava kožni optok krvi, koža je elastičnija, mekša. Ali potreban je oprez! Zbog naglog izlaganja sunčevim zrakama može doći do sunčanice, toplinskoga udara, opeklina kože, a dugoročno do raka kože. Zbog toga se izlaganje suncu preporučuje do 10 sati ujutro te poslijepodne iza 17 sati. Potrebno je mazati dijete kremama visokoga zaštitnog faktora ne više od 30. Za malu djecu i dojenčad more ugrijati u bazenima. Iza kupanja u moru djecu dobro istuširati. More sa svojim mineralima također povoljno djeluje na rast i razvoj djece. Ronjenje koristi ispiranju sinusa, te povoljno djeluje na što rjeđe respiratorne infekte u zimskim mjesecima te jača imunološki sustav u djece.
Prekomjerno izlaganje suncu
Toplinski udar je akutan, najteži oblik termoregulacijskog poremećaja koji nastaje zbog dovođenja velike količine topline organizmu, te otežanoga oslobađanja topline iz organizma koje je izraženo kod velike vlažnosti zraka. Dolazi do nagloga i velikog skoka temperature preko 40° C, a već povišenje na 41° C je opasno po život, te posljedičnog zatajivanja krvnog optoka (nepravilan rad srca, depresija vazomotornog centra), zatajivanje dišnoga centra i smrt.
Sunčanica nastaje nakon veoma intenzivnoga obasjavanja glave sunčanim zrakama. Simptomi su glavobolja, utučenost, mučnina, podražaj na povraćanje, vrtoglavica, ubrzano lupanje srca, a u pojedinim slučajevima duševni poremećaji (psihoza), sopor i koma. Kod smrtnoga ishoda su prisutna bezbrojna krvarenja u mozak.
Opekline kože crvenilo, mjehuri, svrbež, povišena tjelesna temperatura, pri naglom i neumjerenom sunčanju.
Zato sa suncem moramo biti vrlo oprezni i pridržavati se uputa o ponašanju na suncu.
Kako odjenuti naše novorođenče?
Vruće je nama, a našem novorođenčetu još i više. Novorođenčad i dojenčad nemaju razvijen »termostat« tako da im je u vrućim danim više vruće nego nama odraslima. Njihova odjeća mora biti lagana i prozračna, pamučna, kratkih rukava i nogavica.
Klimatizacijski uređaj
Klimatizacijski uređaj odgovara našoj bebi jer snižava visoke temperature u stanu, smanjuje vlažnost, tako da dojenčad lakše podnosi vrućinu. Moramo paziti da uređaj ne puše izravno u naše dijete, da je unutarnja jedinica u drugoj prostoriji. Tako ćemo olakšati vruće ljetne dane i nama i našem dojenčetu. Naša beba će biti manje nervozna, a mi zadovoljniji.
Što ponuditi za piće?
Majčino mlijeko je najbolja hrana za novorođenčad, dojenčad i u tim ranim danima majčino mlijeko im je i »iće i piće«. U prvoj polovici dojenja dijete se napije, a u drugoj polovici dojenja se najede (zadnje masno visokokalorično mlijeko). Tijekom prve godine života preporučuje se za piće prokuhana voda iz vodovoda, a pakirana izvorska negazirana voda na putovanjima, ljetovanjima. Dojenče ima veliku površinu tijela u odnosu na svoju visinu i težinu, tako da perspiracijom gubi dosta tekućine preko kože. Tijekom dana stalno moramo nuditi naše dijete piti. Najčešće vodu, ponekad sokove.
Većoj je djeci nabolje piće voda. Sirupi, sokovi, gazirana pića se ne preporučuju.
Voda iz bunara ili gustirne se ne preporučuje ni prokuhana dojenčadi, a većoj djeci samo prokuhana. Vode treba piti više u vrućim ljetnim danima i do litre za veću djecu. Znoje se dosta, piju malo, dolazi do koncentracije mokraće i ona djeca koja su sklona upalama mokraćnih kanala u pravilu ih preko ljeta ponovno dobiju.
Izlaganje suncu
Treba izbjegavati izravno izlaganje suncu, posebno dojenčad treba biti pažljivo zaštićena odjećom, kapicama, suncobranom. Unatoč tome, dosta ultraljubičastih zraka dopire do kože, te je treba dodatno zaštititi kremom za sunčanje s visokim faktorom zaštite (30 i više). Na sunce se preporučuje ujutro do 10, i poslijepodne iza 17 sati.
More
Nakon kupanja u moru kožu našega dojenčeta treba isprati slatkom vodom kako bi se isprala sol. Ako je more plitko, toplo i mutno, vjerojatno sadrži mnoštvo planktona koji mogu izazvati iritaciju kože. Njih uklanjamo kupanjem u slatkoj vodi uz upotrebu sapuna ili šampona.
Veća djeca se ne moraju iza svakoga kupanja tuširati u slatkoj vodi. Ona su otpornija na djelovanje soli i planktona na kožu. Trebaju se kupati u kupaćim gaćicama, naročito djevojčice, da ne bi iritirale spolovilo pijeskom ili kamenčićima, te potencirale upalu mokraćnih kanala. Ako su plaže čiste bilo bi dobro da naša djeca hodaju bosa po kamenju da jačaju mišiće stopala. Veća djeca trebaju roniti da im more »izvuče« sav sekret iz sinusa, tako da u zimu i vrtiće ulaze otporniji, »prozračnih« sinusa.
Komarci
Komarci su neugodni posjetitelji. Na mjesto uboda može se staviti gel za tu namjenu (»Floceta«, »Kamagel«) i preko toga hladan oblog. Može i kantarionovo ulje. Kod jakih reakcija treba dati lijek protiv alergije. Ipak je najbolje zaštiti se primjenom nekih od repelenata (kreme i tekućine koje svojim mirisom odbijaju komarce), tabletama za aparat protiv komaraca koji se uključi u struju, mrežama na prozorima, ne paliti svjetlo u sobi pri otvorenom prozoru. Na otvorenim prostorima korisne su spirale i svijeće protiv komaraca koje polako tinjaju i svojim mirisom tjeraju komarce.
Putovanja
U pravilu treba izbjegavati pregrijan auto. Na put je mudro krenuti rano ujutro ili kasno poslijepodne. Djecu treba voziti na stražnjemu sjedalu i koristiti sigurnosne pojaseve ili kvalitetne i sigurne sjedalice napravljene za tu namjenu i na kraćim relacijama. Klimatizacijski uređaj u automobilu odgovara našoj bebi, ali joj ne smije puhati u lice. Zato ćemo bebu namjestiti od puhanja klime. Treba predvidjeti i moguće zastoje u prometu i dulje stajanje na suncu (prometne nesreće, trajekti). Dobro je osigurati dosta osvježavajućih napitaka i vode. Ako se putuje zrakoplovom djetetu treba osigurati više tekućine nego obično. Ako je dijete prehlađeno korisno je prije leta ukapati kapi za nos (»Operil P«, »Benil« kapi) kako bi se izbjegla neugoda promjene tlaka zraka u srednjemu uhu koja može izazivati bol.